propolis ne işe yarar

Propolis ne işe yarar;Son yıllarda propolis hakkında yapılan birçok araştırma, arılar tarafından üretilen ve kovanlarını çevrenin ve mikrobiyolojik canlıların zararlı etkilerinde korumak için kullandıkları bu maddenin insan sağlığı açısından saymakla bitmeyecek kadar yararı olduğunu göstermiştir. Değişik bitkilerin tomurcuklarından, yaprak ve gövdelerinden toplanarak biriktirilen reçinemsi bu madde genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanmaktadır. Arılar kovanın iç duvarını propolis maddesi ile düzgün hale getirirler, peteklerin ağzını bu maddeyle kapatırlar ve kovanda ölen canlıları bu maddeyle mumyalarlar.
Doğada bulunan en kuvvetli antibiyotiklerden biri olan propolis, amino asitler açısından zengin olup yüksek bir vitamin içeriğine sahiptir. Propolisin antimikrobiyal bir madde olduğunu kanıtlayan birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. İmmün sitemiz uyarıcı etkilerinin yanı sıra antikanserojenik özelliği de bulunan propolis bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Propolisin uzak doğu ülkelerinde kullanımı oldukça yaygındır. Birçok uzman uzak doğulu insanların avrupadakilere göre daha uzun yaşamalarının ve bağışıklık sistemlerinin çok gelişmiş olmasını bu maddeye bağlamaktadırlar. İnsanların sadece hasta olduklarında değil hasta olmadan önce de bu ürünü kullanmaları önerilmektedir. Propolis kullanmak, bireyleri daha enerjik daha sağlıklı ve daha güçlü yapmaktadır. Bilim adamlarından sanatçılara, sporculardan siyasetçilere kadar birçok ünlü kişinin propolis takviyeler kullandığı bilinmektedir.
İçeriğinin % 50-55 kadarı reçine ve balsam, % 20-35 kadarı bitki kaynaklı mumlar, % 10-15 kadarı eterik ve esansiyel yağlar, % 2-5 kadarı polen ve az miktarı da organik ve inorganik bileşiklerden oluşan propolis, 15 derecede sert ve kırılgan iken 30 derecede yumuşak ve bükülebilir bir hal almaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde kansere karşı da etkili bir madde olduğu belirlenen propolis küçük büyük her yaştan insan için ideal bir koruyucu ve tedavi edici maddedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>